Shqiptarët të dytët në botë për marrjen e shtetësisë në vendet e BE-së


Shqiptarët janë të dytët në botë, pas marokenëve, që kanë arritur të marrin nënshtetësinë e Bashkimit Evropian (BE) në vitin 2016.

.

Jan 67,500 shqiptar q kan marr shtetsi n nj nga vendet e BE-s n vitin 2016, ku 97 pr qind e tyre kan marr nnshtetsin e Italis, ose Greqis, nga kjo 54.7pr qind kan marr nnshtetsi italiane, 42.3pr qind greke dhe 0.8 pr qind belge, thuhet n raportin eAgjencis Evropiane t Statistikave (Eurostat).

N list jan dhe kosovart q renditn n pozitn e 28-t me9,500 personaq kan arritur t marrin nnshtetsin. 41.6 pr qind e tyre shtetsin m nj nga vendet e BE-s e kan marr nga Gjermania, 37.7 pr qind nga Italia dhe 7.5 pr qind nga Suedia.

N vitin 2016, rreth 995 mij persona kan fituar shtetsin n nj shtet antar t BE-s, nga 841 mij n vitin 2015 dhe 889 mij n vitin 2014. Nga numri i prgjithshm i personave q fitojn shtetsin n nj prej shteteve antare t BE n 2016, 12pr qind ishin ish-shtetas t nj shteti tjetr antar t BE-s, ndrsa shumica ishin nuk ishin shtetas t BE, ose ishin pa shtetsi.

Grupi m i madh q fiton shtetsin n nj shtet antar t BE, ku jetonin n vitin 2016, ishin shtetasit e Marokut me 101,300 persona, 89pr qind prej t cilve kan marr shtetsin e Spanjs, Italis ose Francs, duke u renditur prpara qytetarve t Shqipris me 67,500, India me 41,700, m shum se 60pr qind kan marr shtetsi britanike, Turqia me 32,800, pothuajse gjysma e fituar shtetsin gjermane, Rumania 29,700, 44pr qind kan fituar shtetsin italiane dhe Ukraina me 24 mij, 60 pr qind kan marr shtetsin e Gjermanis, Rumanis, Portugalis ose Italis.

Marokent, shqiptart, indiant, pakistanezt, turqit, rumunt dhe ukrainasit prfaqsonin s bashku rreth nj t tretn apo 33pr qind t numrit t prgjithshm t personave q fituan shtetsin e nj shteti antar t BE-s n vitin 2016. Rumunt me 29,700 persona dhe polakt me 19,800 ishin dy grupet m t mdha t shtetasve t BE-s q fituan shtetsin e nj shteti tjetr antar t BE-s.